Ocaklar

Bölgeye verilen puan :

Misafir Puanı
[Total: 4 Average: 4.8]

Ocaklar

Ocaklar, Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı, adını, beldenin dağlık kısımlarında bulunan granit taş ocaklarından alan güzeller güzeli bir tatil bölgesi. Erdek’in kumsalı ve tatil mekânlarıyla ünlü mesire yeri olan Ocaklar, Erdek ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunuyor.

Marmara Denizi’nin güney sahilindeki Kapıdağ Yarımadası’nın güney batı ucunda bulunan Ocaklar, yaz sezonunda büyük bir hareketlilik kazanan, sahil şeridindeki otelleri, eğlence mekânları ve çay bahçeleriyle şirin bir belde. Ulaşımın yaz sezonunda yazın yarım saatte bir, kışın da saat başı olmak üzere Erdek minibüsleriyle sağlandığı Ocaklar’a, taksi veya özel araçla da gitmek mümkün. Erdek’ten, Ocaklar’a 10 dakikada varılabiliyor.

Ocaklar Nerede ve Nasıl Gidilir

Balıkesir Erdek’e bağlı Ocaklar, Bandırma’ya 22 km uzaklıkta bulunuyor. Kyzikos Antik Kenti, Seyitgazi Tepesi, Avşa Adası, Marmara, Zeytinli ve Paşalimanı Adaları gibi gezilebilecek yerlere yakınlığı ile çevresinde de pek çok alternatifin bulunduğu Ocaklar’ın mavi bayraklı plajı ile birlikte Narlı, Çuğra, Erdek, Turanköy Plajları da eşsiz sahilleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Diğer yandan güzel doğası ve coğrafi özellikleriyle de beldede tekne turlarına çıkabilir, doğa yürüyüşleri ve su sporları yapabilirsiniz. Ocaklar’a kara, deniz ve hava yolu ile ulaşım mümkün.

Ocaklar’a havayolunu kullanarak gelmek için iki alternatif var. İlki Balıkesir’in batısındaki Edremit ilçesinde yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı, diğeri ise İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bandırma’nın merkezine, buradan da Ocaklar’a ulaşmak.

Bandırma’ya havayolu ile ulaşım için genellikle İstanbul’da bulunan İstanbul Atatürk Havalimanı kullanılıyor. Havalimanından binebileceğiniz metro ile Yenikapı’ya kadar gelebilir, buradan Bandırma feribotlarına aktarma yaparak merkeze kolayca ulaşabilirsiniz. Bandırma Otogarı’ndan Erdek minibüslerine, Erdek’ten de Ocaklar minibüsleri ile beldeye ulaşabilirsiniz.

Konum

Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı Erdek’e 165 km uzaklıkta bulunuyor. Buradan araç kiralayarak yaklaşık 2,5 saatte Erdek’e gelip oradan Ocaklar’a geçebilirsiniz. Ocaklar, Bandırma’ya 27, Gönen’e 60, Susurluk’a 67 km mesafede bulunuyor.

Karayolu

Erdek karayolunu kullanarak Bandırma’ya 22 km, Balıkesir’e 118 km, Bursa’ya 117 km, İstanbul’a 334 km, Ankara’ya 507 km, Çanakkale’ye 181 km, İzmir’e 319 km, Ocaklar’a 7 km uzaklıktaki beldeye ulaşım mümkün.

İstanbul’dan, Bursa-Balıkesir-Bandırma-Erdek istikametini izleyerek kara yolu ile Erdek’e ulaşabilirsiniz. İstanbul-Erdek arası yaklaşık 373 km. Ankara’dan Erdek’e gelecekler ise Eskişehir-Bursa-Bandırma-Erdek güzergahı üzerinden, yaklaşık 510 km uzaklıktaki Erdek’e ulaşabilirler. İzmir’den kara yoluyla Erdek’e ulaşmak için Manisa üzerinden Akhisar-Balıkesir-Bandırma-Erdek yolunu izleyebilirler. Erdek İzmir’e 294 km uzaklıkta bulunuyor. Kara yoluyla ulaşımda otobüsleri tercih ederseniz, Türkiye’nin pek çok ilinden direkt Erdek’e gelebilir, buradan Ocaklar minibüsleriyle 10 dakikada beldede olabilirsiniz.

Deniz

İstanbul’dan Erdek’e ulaşmak için İDO feribotlarıyla yaklaşık 2 saatte Bandırma’ya ulaştıktan sonra buradan kara yolu ile Erdek’e devam edip Ocaklar’a ulaşabilirsiniz. İstanbul Yenikapı’dan, Bandırma’ya hareket eden feribotlarla ilçeye ulaşım mümkün. 22 km olan Bandırma-Erdek arası özel aracınızla veya dolmuşlarla 15 dakika sürüyor. Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin karşısında bulunan otobüs duraklarından Erdek otobüslerine binebilirsiniz. Yaz dönemi için 30 dakikalık aralıklarla otobüs ve minibüs seferleri düzenleniyor.

Balıkesir’in Erdek ilçesine bağlı Ocaklar‘ın berrak ve tertemiz denizinde yüzmek, sahilden kiralayacağınız tekne, kano gibi araçlarla kıyıları keşfe çıkmak, zeytini ve balığı ile meşhur beldenin enfes lezzetlerini tatmak burada yapabileceklerinizden bazıları. Keşfedin!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Whatsapp' dan Soru sor