Kapıdağ Yarımadası

Kültür – Turizm / Kapıdağ ve Çevresi
Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir ilinin Erdek ilçesinin kurulu olduğu, bir kıstakla anakaraya bağlanan ve eski dönemlerde bir ada olduğu belirlenmiş Marmara Denizi içindeki kara parçasıdır. Yüzölçümü yaklaşık 300 kilometrekare olup kuzey ve batı bölgelerinde yüksekliği 700-800 metreyi bulan dağlar bulunur.

Kaynaklar

Su kaynakları bakımından zengin bir bölge olup, antik çağlardan beri yerleşim vardır. Bölgede bilinen en eski yerleşim yeri Kzikos’tur. Yarımadanın 17.686 hektarını ormanlar oluştur. Kara ile birleştiği kıstağın doğu yanında Bandırma Körfezi, batı yanında ise Erdek Körfezi yer alır. Kapıdağ yarımadası oluşum bakımından tombolo’ya örnektir.

Keşif Olanakları

Kamp Olanakları : Kapıdağ Yarımadasının çevresinde bir çok küçük ve büyük denize sıfır konumda koylar bulunmaktadır. Bu koylarda eski Erdek yolu üzerinde bulunanlarda kamping olanakları vardır. Buralarda profesyonel hizmet alabilirsiniz.

Bunun dışında kendi olanaklarınız ile de bir çok noktada kamp yapabilirsiniz.Doğa yürüyüşleri ile Kapıdağ Yarımadasını sizde keşfedebilir ve güzel etkinlikler gerçekleştirebilirsiniz. Kapıdağ Yarımadasının Çevresini Bisiklet ile geçebilir yada Yarımadasının iç kısımlarında dağ bisikletleri ile macera yaşayabilirsiniz.Yarımadada bir çok değişik fotoğraf çekme olanağını yakalayabilirsiniz.

Marmara Denizi’ne doğru estetik bir şekilde uzanan Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir iline bağlı Erdek ilçe sınırları içindedir. Araçlı Feribot ya da Deniz otobüsü ile İstanbul’dan Bandırmaya 2-2.5 saatlik bir yolculuk ve oradan da 15-20 dakikalık bir kara yolculuğunun ardından, toplamda 3 saatte Erdek’e varışınız size zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Ulaşım

Bandırma’dan Erdek sadece 18 Km. dir. Dolayısı ile Erdek’i başlangıç noktası yaparak, Kapıdağ Yarımadasını, ister kıyı şeridinden, isterseniz yarımadanın oldukça virajlı ama manzara gereği çok daha muhteşem görüntülerle karşılaşacağınız dağ yolunu kullanabilir, ya da giderken dağ manzaraları ile kuşbakışı seyir halinde, dönüşünüzde de kıyıdan giderek bu geziyi gerçekleştirebilirsiniz. Kapıdağ Yarımadası turunuz tam 95 kilometredir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Whatsapp' dan Soru sor